' + post_title + '


Grzejniki marmurowe

Grzejniki marmurowe TERMAR tworzą energooszczędny system grzewczy polegający na wykorzystaniu właściwości cieplnych naturalnego kamienia, w tym jego zdolności do akumulacji ciepła. Sposób ogrzewania pomieszczeń polega na wypromieniowywaniu ciepła równomiernie przez całą powierzchnię grzejnika. Podobnie odbywało się to niegdyś w piecach kaflowych. Dzięki temu rozkład temperatury w pomieszczeniu jest bardzo korzystny – nie występuje niepotrzebne przegrzewanie warstw przysufitowych powietrza w pomieszczeniu. Szczególnie jest to zauważalne w porównaniu z grzejnikami typu konwekcyjnego.

W pomieszczeniach ogrzewanych płytami marmurowymi utrzymywany jest przyjemny mikroklimat. W wyniku ograniczenia konwekcji powietrze nie wysusza się, zmniejszone jest także unoszenie kurzu i pyłu. Jest to szczególnie istotne dla osób ze skłonnościami do alergii.
Ogrzewanie poprzez promieniowanie ciepłem ma także inne znaczące walory. Ciepło jest akumulowane nie tylko przez płytę grzejną, ale także ściany i sprzęty. Stygnięcie pomieszczenia jest dużo wolniejsze niż w przypadku systemów z nadmuchem (np. grawitacyjnym, wymuszonym – np. „farelki”). Oszczędność energii, w pomieszczeniach ogrzewanych przez grzejniki marmurowe, w porównaniu z innymi elektrycznymi systemami grzewczymi sięga nawet 25%.

images.1

Opis systemu

Grzejniki kamienne wykorzystują swoje naturalne właściwości do akumulacji ciepła (nawet do 2,5 godziny po wyłączeniu).
Grzejnik marmurowy standardowo wyposażony jest w precyzyjny, dwufunkcyjny termostat (TE-4), sterujący nadrzędnie temperaturą pomieszczenia i podrzędnie płyty grzewczej.
Drugą opcją wykonania i sterowania grzejnikiem jest montaż na samym grzejniku (na jego tylnej ścianie) niewielkiego urządzenia – elektronicznego, sterowanego przez chip ogranicznika temperatury (OG-1). Tak przygotowany grzejnik można podłączyć do prawie każdego rodzaju termostatu regulującego temperaturę w pomieszczeniu. Bogactwo możliwości sterowania temperaturą pomieszczeń jest ogromne: termostaty programowalne, zdalnie sterowane, strefowe, połączone z systemem „domu inteligentnego”. Ogranicznik OG-1 stosowany jest także w przypadku łączenia kilku grzejników pod jeden termostat.
Grzejnik połączony z termostatem TE-4 rozgrzewa się do temp. 65°C, ale w przypadku niskich temperatur zewnętrznych przestawia się go na temperaturę 85°C (zgodnie z normami unijnymi). Nawet jeżeli płyta grzewcza nastawiona jest na temperaturę maksymalną, nigdy nie włączy się, jeżeli temperatura pomieszczenia jest zgodna z żądaną. W przypadku zastosowania ogranicznika temperatury grzejnika OG-1 powierzchnia kamienia rozgrzewa się do 85°C, bez możliwości zmiany nastawy. Do temperatury maksymalnej grzejnik rozgrzewa się po około 30 – 40 minutach. Następnie wchodzi w fazę tzw. dynamicznej akumulacji ciepła, czyli około 6 – 8 minut grzeje, a potem 8 – 10 minut oddaje zakumulowane ciepło. Ten cykl powtarza się w zależności od stopnia wyziębienia pomieszczenia, aż do osiągnięcia żądanej temperatury wewnętrznej. Wtedy grzejnik wyłącza się, nadal oddając zakumulowane ciepło i powtórnie włącza się, gdy temperatura w pomieszczeniu zaczyna się obniżać.
System ogrzewania marmurowego należy do tzw. systemów „niecentralnych”, czyli w każdym pomieszczeniu można precyzyjnie nastawić taką temperaturę, jaka nam odpowiada. Można również całkowicie „odłączyć” pomieszczenie, które nie jest ogrzewane. Można także w tzw. sezonie przejściowym włączyć na przykład tylko ogrzewanie pokoju dziecięcego lub łazienki. Możliwe jest także zastosowanie nadrzędnego, centralnego termostatu programowalnego, który służy do obniżek temperatury w nocy lub w czasie nieobecności domowników. Producenci tego typu termostatów podają, że ich zastosowanie pozwala dodatkowo zaoszczędzić do 30% kosztów eksploatacji.Kliknij na nagłówek w celu wyświetlenia informacji.images6
Termar-grzejniki-marmurowe-Crema-2

Normy, Atesty, Certyfikaty

Grzejniki kamienne spełniają wszelkie wymagania stawiane tego typu urządzeniom przez polskie i europejskie normy, co daje prawo znakowania wyrobów znakiem CE.


Potwierdzeniem deklaracji CE są badania na zgodność z poniższymi normami zharmonizowanymi:

Znak Bezpieczeństwa B, IP- 54, klasa ochronności II.

Certyfikat LWIMP dotyczący braku zagrożeń ze strony emisji pola elektromagnetycznego, zaświadczenie SITP dotyczące możliwości stosowania grzejników kamiennych w pomieszczeniach z atmosferą agresywną.

Zapytania do wycen proszę kierować meilem:
info@master-dom.pl