W ciągu ostatnich kilkunastu lat, ogromnie wzrosło zainteresowanie budownictwem drewnianym. Przyczyn takiego stanu rzeczy, można dopatrywać się w wielu aspektach. Do głównych czynników, które bym tu wymienił zaliczamy:
Specjalizacja projektowa czyli popularność domów drewnianych w projektach.
Architekci coraz bardziej zaczynają specjalizować się w budownictwie drewnianym, a ilość firm, które sprzedają takie projekty rośnie. Klient realizując swoje potrzeby czy marzenia, bez problemu znajdzie odpowiadający sobie dom w interesującej technologii. Ma do wyboru, tak zwane gotowce, gdzie gotowy projekt jest do zaadoptowania przez projektanta, a zarazem dopuszczalna jest pewna autonomia projektowa. Taka elastyczność jest dopuszczalna pomimo jednolitego prawo budowlanego obowiązującego w całym kraju, jednakże gminy w pewnych względach są autonomiczne i różnie interpretują przepisy.
Projekt gotowy ma swoje wady z uwagi na ograniczenia związane z powierzchnią użytkową, usytuowaniem pomieszczeń, czy w kształcie dachu, gdzie indywidualne modyfikacje są dosyć kosztowne. Inwestor może pójść „starą drogą”, czyli zlecić pełną obsługę architektowi i wykonanie całego projektu, gdzie wszystkie szczegóły są uwzględniane przy projektowaniu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, wymagający klient posiada własną wizję swojego domu marzeń i wytyczne, a jednocześnie eliminuje się ryzyko popełnienia błędów.
Dostępność projektowa domów drewnianych jest powszechna, dlatego niezależnie czy klient zdecyduje się skrócić sobie drogę poprzez projekt gotowy czy wybierze prace projektowe od podstaw, cel spełnienia marzeń o domu drewnianym zostanie zrealizowany.
Dostępność nowych technologii, obróbka drewna.
Wydatnie zwiększa się ilość tartaków i firm obróbki drewna, które potrafią wykonać w odpowiedniej jakości asortyment niezbędny do budowy domów z drewna. Certyfikacja np. płaza klejonego, z których buduje się modne, tak zwane domy z bali jest skomplikowana. Niewiele firm w Polsce może i potrafi wytworzyć materiał spełniający normy. Do nich zaliczamy kantówki KVH, czyli materiał klejony wzdłużnie na mikrowczepy. Innym produktem są belki klejone wzdłużnie BSH, o różnych przekrojach i długościach do 13,5 mb. Oczywiście jest to drewno, suszone komorowo i heblowane czterostronnie. Ma świetne właściwości mechaniczne, nie pracuje, nie odkształca się, jest suche, mimo przekrojów dochodzących do 50 cm. Budulec o którym mowa to dopiero półfabrykat, ponieważ żeby wytworzyć element gotowy do montażu domu drewnianego potrzebna jest obróbka materiału w centrum obróbczym na specjalistycznych maszynach typu Hundegeer K2. Perfekcja obróbki kloca drewna na owej maszynie jest z milimetrową dokładnością, a podcięcia, zacięcia, wyfrezowania, zamek tyrolski, gniazda i jaskółki, zdobienia to tylko niektóre z możliwości, które ogranicza często wyobraźnia programisty.
Świadomość ekologiczna i prozdrowotna ludzi. Powrót na łono natury.
Na przestrzeni ostatnich lat wzrosła świadomość społeczeństwa, które docenia budownictwo drewniane ze względów ekologicznych i zdrowotnych. Taki trend wzrasta od pewnego czasu wraz z prozdrowotnym trybem życia i wciąż się utrzymuje. Badania potwierdzają, że domy drewniane utrzymują lepsze parametry zdrowotne, same regulują wilgotność wewnątrz domu, panuje tam odpowiedni mikroklimat. Domy buduje się je w „suchej technologii”, bez prac mokrych takich, jak tynki, czy stropy. Samo drewno jest nie przetwarzane, dlatego jest materiałem naturalnym. Domy drewniane gwarantują zdrowe warunki do życia.
Możliwości wykonawcze czyli jak powstaje dom z drewna.
Tu mam na myśli wyspecjalizowane firmy budowlane, zajmujące się montażem domów z drewna, które musza współpracować zarówno z projektantem, jak i klientem, by stworzyć dzieło sztuki jakim jest dom drewniany z płaza. Nakłady pracy i zaangażowanie przed montażem są podstawą do solidnego przygotowania. Po zleceniu wycinki poszczególnych elementów konstrukcyjnych i obróbce bali na maszynach, jakiekolwiek poprawki są prawie nierealne. Aby móc przeanalizować każdy detal budynku mamy do dyspozycji wizualizacje 3 d konstrukcji, na których widać poszczególne elementy m.in. poszczególną belkę i jej kształt, każde zdobienie i nacięcie. Doprecyzowywanie szczegółów, czyli prace przygotowawcze trwają minimum 3 miesiące, ale solidność dopilnowania wszystkich elementów, daje gwarancję zadowolenia klienta. Sam montaż konstrukcji do stanu surowego zamkniętego trwa przeważnie 10 dni. Ta procedura przygotowawcza pokazuje skomplikowanie całej materii technologicznej, procesu projektowania i produkcji domu. Można powiedzieć, że z dostępności kilku tysięcy projektów w zasobach internetowych, możemy zbudować każdy dom, ogranicza nas tylko wyobraźnia i możliwości finansowe.
Ogólna sytuacja sprzyjająca budownictwu drewnianemu
Ważną kwestią są ogólnodostępne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Takie rozwiązanie stanowi duże udogodnienie dla inwestora. Nie musimy oczekiwać od urzędnika na wydanie warunków zabudowy, by wiedzieć co możemy na danej działce zbudować. MPZ pozwala na samodzielne uzyskanie informacji z Internetu, a po konsultacji z projektantem, od razu nabywamy wiedzę o konkretnej działce. Braki w ilości mieszkań na rynku, powodują własną inicjatywę w tym kierunku budownictwa. Zgodnie z zasadą chęci do działania i istniejących możliwościami trend budownictwa domów drewnianych może się rozwijać.
Pandemiczna ucieczka z miast – własny dom z działką i zielenią
Ten aspekt w pewnym stopniu ma znaczenie w kwestii komfortu życia. Mogę powiedzieć po obserwacjach własnych i ilości zapytań o domy drewniane do 35 m2, że ostatnie 2 lata pandemii zebrało spore żniwo, co do ewakuacji ludzi z gęsto zaludnionych miejsc, głównie chodzi tu o mieszkańców bloków. Wiele osób, chce stworzyć sobie własną oazę, np. gdzieś na wsi, w otoczeniu lasu lub po prostu z kawałkiem podwórka czy zieleni. Budownictwo drewniane, nadaje się do tego idealnie, gdyż czas budowy, to często parę dni, natomiast w miesiąc można już mieszkać i palić w kominku. Szybkość, czystość, ekologia, tak można ten akapit spuentować.
Dom z bala w 10 dni
Masterdom.pl specjalizuje się w domach z płazów (bali) klejonych i nieklejonych. Jaki bal wybrać czy klejony czy nieklejony to decyzja uzależniona od wielkości budynku jego przeznaczenia i funduszy. Im grubszy, tym powinien być klejony z powodów posiadanych właściwości. Budynki z płazów klejonych można od razu wykańczać dzięki niskiej zawartości wody czyli charakteryzują się wysokim stopniem wysuszenia komorowego, dlatego budynek jest stabilny, a tzw osiadanie jest minimalne.
Bale lite są tańsze i świetnie sprawdzając się przy budynkach letniskowych, zarówno tych użytkowanych wyłącznie w miesiącach ciepłych, ale również okazyjnie w miesiącach zimnych.
Budowa domu do stanu surowego zamkniętego to 8-10 dni. Dalsze prace związane z budynkiem czyli wykończeniowe to zupełnie odrębny temat, mogą zajmować tygodnie lub miesiące, a wszystko jest zależne od naszych pomysłów czy potrzeb i sprawnej realizacji.
Z optymizmem, widzę dalszy rozwój budownictwa drewnianego, w kilku typach technologii. Zagrożeniem, może być ryzyko stopy procentowej i niekontrolowany wzrost materiałów budowlanych. Niestety niektóre czynniki są niezależne od nas, więc nie będę nad tym się rozpisywał.
Marek Cieślicki