Dom drewniany w konstrukcji szkieletowej. Podstawowe różnice w technologii wykonania – szkielet a bal (płaz)

Bardzo dużo osób jest zainteresowanych, a następnie buduje domy w technologii szkieletowej, myśląc że jest to typowy dom drewniany. Nie do końca jest to zgodne z prawdą.

Główna konstrukcja domu z bala  i szkieletowego

Konstrukcja ścian zewnętrznych, wewnętrznych, czy stropu, składa się tylu różnych warstw, że drewno stanowi jedynie konstrukcję, by taki budynek się nie złożył. Głównym materiałem do budowy ścian zewnętrznych jest kantówka o wymiarach 4,5 x 15 cm w rozstawie co 60 cm. Wewnętrzne ścianki to jest cieńszy materiał, bo 4,5 x 10 cm. Strop stanowią kantówki o przekroju 4,5 x 20 cm i oprócz podwaliny, czy górnej oczepy to jedyne drewno w domu szkieletowym.

Analizując przekrój domu z bala ( płaza) np. ściany zewnętrznej, w typowym domu z płaza o grubości 24 cm, jest to jedyny materiał konstrukcyjno-wizualny. Po wykonaniu robót pozostaje tylko obustronne malowanie – lakierowanie dobrymi preparatami. Ściany wewnętrzne to również płaz, stosujemy grubość 12 cm, nie ma potrzeby zmniejszania wewnętrznej powierzchni użytkowej. Także tutaj pozostaje tylko lakierowanie np. Remmers mat HWS 112. Piękna głębia matowa, ochrona przed promieniami UV.

Analizując ścianę zewnętrzną budynku o konstrukcji szkieletowej, czy potocznie mówiąc w „Kanadyjczyku”. Po wybudowaniu konstrukcji ścian zewnętrznych, wewnętrznych z kantówek, następnie zamykamy całość górną oczepą. Wzmacniamy otwory okienne i drzwiowe od zewnątrz.  Zamykamy całość płytą OSB gr. 15 mm ( która ma w sobie formaldehyd ), Wieńcząc temat należy wykonać elewację, przeważnie jest to tynk strukturalny silikonowy. By to zrobić, musimy w zależności od projektu zamontować folię paroizolacyjną, następnie twardą wełnę mineralną, wklejenie siatki i strukturę. Czasami klienci decydują się na elewację drewnianą, ale jest to rzadkość. Domy szkieletowe całoroczne, dzięki zastosowaniu wielowarstwowej konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych, oferują wysoki poziom izolacji termicznej i akustycznej, co sprawia, że są one idealnym wyborem dla osób poszukujących energooszczędnego i komfortowego domu na każdą porę roku.

Wnętrze domu

W wewnątrz, między kantówki mocowana jest wełna mineralna o grubości 15 cm, dalej trzeba wykonać stelaż stalowy np. o grubości 5 cm, by tam umieścić instalacje wod kan i elektryczną, kolejno ocieplamy to wełną mineralną o gr. 5 cm, zamocujemy folię wiatroizolacyjną i  wszystko wykańczamy wyprawą – przeważnie płyty karton-gips. Pozostaje szpachlowanie, gruntowanie, malowanie. Dom szkieletowy jest zatem a’la drewniany, prawdziwe drewno stanowi jego niewielką część, ale za to zawiera prawie całą tablicę Mendelejewa.

W domu szkieletowym/Kanadyjskim podobna zasada budowy jest przy ściankach wewnętrznych czy stropie, drewna jest niewiele. Najwięcej drewna jest w więźbie dachowej, gdyż jest ona przy każdej technologii bardzo podobna.

Cena – czy ma znaczenie?

Można odnieść wrażenie, że technologia budowy domów szkieletowych jest modna z jednego powodu. Cena wydaje się niższa, niż przy domu drewnianym z płaza. Czy tak jest w istocie? Na pewno dom z bala/płaza jest materiałowo dużo droższy ( porównując ilość drewna w obu budynkach ). Czas budowy domu z bala to 2 tygodnie. Dom szkieletowy, zawiera dużo mniej drewna, jednak operacji montażowych, o których wyżej wspomniałem jest bardzo dużo. Dużą część kosztów stanowi robocizna, która obecnie nie należy do najtańszych. Podobnie sytuacja kształtuję się odnośnie materiałów izolacyjno –  dociepleniowo –wykończeniowych, dlatego suma kosztów jest znacząca.

Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, w jakim domu chce mieszkać i jakie ma oczekiwania. Należy zastanowić się nad tym, jaką chcemy elewację oraz jakie mają być ściany wewnętrzne. Najlepiej jest podejmować decyzję o wyborze konkretnej technologii po wizji lokalnej i następnie podjąć słuszną decyzję. Sugerowanie się ceną za 1m2, nie jest informacją rzetelną. Różne dodatkowe koszty materiałów, a także roboczo-godzin, które należy wykonać, nie wliczonych w przysłowiową początkową cenę za metr, nie zawsze jest tak bardzo efektywne jak na to wygląda. Jest jeszcze jedna technologia budowy domów z drewna, mianowicie z płyt CLT.

Autor: Marek Cieślicki